24 maja 2024

PORTAL 28

Magazyn informacyjny

Dlaczego tak ważna jest jakość kartonów do pizzy?

kartony do pizzy

Kartony do pizzy to – jak zapewne sama nazwa wskazuje – płaskie opakowania kartonowe produkowane z zamysłem przenoszenia w nich pizzy. Z tym konkretnym rodzajem kartonów związane jest zagadnienie które nie jest brane pod uwagę w przypadku kartonów klasycznych – mianowicie, kontakt artykułu spożywczego z tekturą. Kwestia długotrwałego kontaktu tego konkretnego rodzaju żywności – odznaczającego się wysoką temperaturą, wilgocią oraz tłustością – jest o tyle ważna że nie wpływa wyłączne na nasz komfort i to jak zachowa ono integralność tego artykułu spożywczego podczas potencjalnych godzin dostawy oraz przechowywania. Absolutnie kluczowa jest także kwestia tego, jakie substancje mogą zostać wydzielone do pizzy pod wpływem nasiąkania substancjami tłustymi o wysokiej temperaturze.

Pod wpływem ciepła istotnie może dokonać się wydzielenie do pożywienia substancji toksycznych – benzenu i naftalenu – co może mieć miejsce przy niższej jakości pudełkach na pizzę. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wymogi atestu PZH dotyczącego przydatności opakowania przechowującego pożywienie do spożycia nie uwzględniają kontaktu z potrawami gorącymi i tłustymi. Badania uczonych z Uniwersytetu w Mediolanie wskazują, iż wydzielanie wyżej wymienionych środków może nastąpić już przy kontakcie z temperaturą 60 stopni Celsjusza. Co więcej, stwierdzono także iż wpływ owych substancji jest tym, co wywołuje zjawisko odróżniającego się zapachu pizzy w kartonie oraz pizzy na talerzu. Co więcej, stwierdzono także obecność substancji określanej skrótowo DIPB której działania nie można obecnie określić – lecz w dużym stężeniu jest potencjalnie ryzykowna dla płodu kobiet w ciąży.

Odpowiednio przygotowane kartony do pizzy posiadają wewnętrzną warstwę półpergaminu izolującego zawartość od tektury wlaściwej. Dzięki temu zapobiegają one wydzielaniu się wilgoci do kartonu, zarówno znacznie poprawiając walory estetyczne i smakowe pizzy jak i gwarantując, iż żadne szkodliwe substancje nie przedostaną się z kartonu do artykułu spożywczego.

Cechy kartonów do pizzy:

  • tektura: szara, biała, dowolnego rodzaju,
  • nadruk w jednym lub dwóch kolorach,
  • materiał – fala „B”, „C” oraz mikrofala „E”,
  • rozmiary od 200 mm do 700 mm.

EKO-PAK producent kartonów

Copyright PORTAL 28 © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.