16 kwietnia 2024

PORTAL 28

Magazyn informacyjny

Czy kartony 7-warstwowe gwarantują stabilność ładunku?

kartony-7-warstwowe

Przenosząc ładunek o dużej masie, priorytetem jest to, aby zminimalizować ryzyko narażenia go na upadek, uderzenie czy nawet gwałtowne, mogące zagrozić jego stablilności strukturalnej, ruchy. W tym celu, odpowiednio grube, izolujące od zewnętrznych wstrząsów opakowanie jest niezastąpione.

Tektura to najgrubszy materiał papierniczy powstały z papieru makulaturowego oraz grubszych włókien ścieru drewnego. Jej potencjalna wytrzymałość na ciężary jest bardzo wysoka. Wytrzymałość opakowań z tektury mierzy się wieloma metodami.

Flat Crush Test

Flat Crush Test to próba podczas której okrągła próbka tektury jest umieszczona płasko pomiędzy płytami ściskającymi, a nacisk jest zwiększany do momentu odkształcenia fali – dzięki czemu otrzymujemy wytrzymałość materiału w kiloPascalach i wiemy jakie zgniecenia może wytrzymać opakowanie nim fala zostanie zgnieciona – a tym samym, wytrzymałość kartonu drastycznie zredukowana.

Edgewise Crush Test

Edgewise Crush Test polega na nacisku na pionową prostokątną próbkę w kierunku obciążenia w gotowym opakowaniu – uzyskując wynik w kiloNewtonach na metr w momencie w którym pojawią się znaczne odkształcenia.

Box Compression Test

Box Compression Test polega na ściskaniu gotowego pudła między dwoma płytami ściskającymi i obserwowaniu momentu, w którym pojawią się odkształcenia. Sprawdzana jest także wytrzymałość na przepuklenie poprzez nacisk prostopadły do powierzchni z jednej strony i określenie w którym momencie próbka pęka. Dodatkowo, wchłanianie wody także jest mierzone – poprzez wyznaczanie Cobbów, to jest wzrostu masy na metr kwadratowy po wchłonięciu określonej ilości wody.

producent kartonów

Wszystkie te testy sprawiają, że można z duża dokładnością określić jak duży nacisk wytrzyma dane opakowanie. Co więcej, kartony o większej liczbie fal mają tez zwiększoną sprężystość – jeśli planujemy przenosić delikatne przedmioty takie jak lustra czy szklane ozdoby, zakup sięgających ściankami niemal centymetra kartonów 7-warstwowych może ocalić przenoszoną zawartość w momencie gdy nastąpi impakt na ścianę stykającą sie z towarem.

Kupując zatem kartony do przenoszenia ładunku ciężkiego lub wymagającego stabilności, pamiętajmy by nie oszczędzać na wyrost na tekturze i dokładnie sprawdzać to, jaki nacisk dane opakowanie powinno bezproblemowo wytrzymać.

Copyright PORTAL 28 © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.