Co warto wiedzieć o osuszaczach budowlanych?
Podczas prowadzenia prac budowlanych i wykończeniowych, a także bezpośrednio po ich zakończeniu, wilgoć stanowi poważny problem, szczególnie w sezonie zimowym. Wpływa ona zarówno na jakość i trwałość wykonanych prac, jak i na tempo ich prowadzenia. Nie wyeliminowanie wilgoci podczas prowadzenia prac wykończeniowych może w następstwie prowadzić do odklejania się płytek, pękania tynków i gładzi, odklejania tapet, a w rezultacie do rozwoju zagrzybienia.
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wilgoci jest stosowanie nowoczesnych budowlanych osuszaczy powietrza. Mogą być one stosowane podczas prac budowlanych, przyspieszając ich tempo i zwiększając komfort pracy pracowników budowlanych, a także po ich zakończeniu, co umożliwi szybsze włączenie pomieszczeń do eksploatacji.
Czym są budowlane osuszacze powietrza?
Budowlane osuszacze powietrza to wysokowydajne nowoczesne urządzenia o wysokich walorach technicznych i wytrzymałościowych, służące do osuszania powietrza w pomieszczeniach ze znajdującej się w nim wilgoci. Charakteryzują się solidną i wytrzymałą obudową ze stali zapewniającą urządzeniu trwałość w trudnych warunkach budowy, szerokim zakresem prac jeśli chodzi o wilgotność i temperaturę i automatyką pozwalającą na precyzyjne sterowanie procesem osuszania.
Rodzaje osuszaczy powietrza
Na rynku dostępne są różne rodzaje osuszaczy powietrza, jednak najważniejsze z nich to osuszacze kondensacyjne i osuszacze adsorpcyjne.
-
Osuszacze kondensacyjne zbudowane są z kondensatora, który spręża powietrze oraz dwóch wymienników ciepła. Ich zasada działania jest podobna do zasady działania lodówki lub klimatyzatora. Charakteryzują się wysoką wydajnością więc stosowane są w pomieszczeniach o naprawdę dużej wilgotności.
-
Osuszacze adsorpcyjne, które w swoim działaniu wykorzystują zjawisko adsorpcji, czyli wiązania się cząsteczek, atomów lub jonów na powierzchni lub granicy faz fizycznych, powodujący lokalne zmiany stężenia.
Budowlane osuszacze powietrza – zalety i wady
Jak już wspomniano używanie budowlanych osuszaczy powietrza pozwala skrócić do minimum proces schnięcia gładzi, farb, tynków, czy posadzek. Ponadto zapobiegają one rozwojowi chorobotwórczych pleśni, grzybów i bakterii, a także poprawiają komfort pracowników i użytkowników pomieszczeń.
Do wad osuszaczy powietrza zaliczyć należy duże zużycie energii elektrycznej i głośną pracę tych urządzeń.