Zwierzęta domowe

labrador

Zwierzęta domowe to zdecydowanie bardzo mili kompani, którzy potrafią wprowadzić do naszego życia wiele ciepła. Jednak, aby tak się stało, musimy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, dzięki których nasi domownicy zyskają sobie zaufanie i wierność zwierzaka i nie narażą się na nieprzyjemności lub uszczerbek na zdrowiu – pamiętajmy by zawczasu przekazac je zwłaszcza dzieciom:

  • Przede wszystkim – delikatność. Zwierzęta są z zasady dużo mniejsze od ludzi i siła która na nas nie robi wrażenia, dla nich może być krzywdząca. Zwłaszcza w przypadku dzieci – które mają tendencję do używania siły przy zabawie takiej jak kopanie, rzucanie przedmiotami, ciągniecie za ogon czy uderzanie.
  • Równie ważny jest też czas dany zwierzakowi na zapoznanie się z domownikami i otoczeniem. Próby głaskania lub narzucania swojej obecności często moga być odebrane za atak, co może przestraszyć zwierze i sprowokowac agresję. Pozwolenie na zapoznanie się z nowym pomieszczeniem i obwąchanie każdej osoby z którą zwierzak ma spędzać czas z pewnością zaowocuje tym, że ten szybko się do nas przywiąże.
  • Wreszcie, kluczowe jest stałe przyglądanie się oraz dbanie o samopoczucie zwierzęcia. Należy pamiętać o tym, że nasz pies czy kot też ma prawo zmęczyć się zabawą i musi mieć zawsze stały dostęp do wody by się nie przegrzać.