Oszczędzanie energii i wody

zarowki

Budżet domowy często cierpi ze względu na to, że po macoszemu traktujemy kwestie oszczędności. Tymczasem, nawet rzeczy drobne, o których zapominamy na co dzień, potrafią być diametralnie istotne dla naszych rachunków – i nie tylko. W końcu oszczędność zasobow jest nie tylko korzyścią dla nas samych, ale także dla środowiska naturalnego i planety, której zasoby są ograniczone. Poniżej podpowiemy na co powinno się przede wszystkim zwracac uwagę.

 

Lampki czuwania – pożeracz prądu:

Niewielu z nas zwraca uwagę na fakt, iż urządzenia pozornie wyłączone – zazwyczaj wprowadzone w stan czuwania, gdzie świeci się tylko czerwona lampka nadal pobierają prąd elektryczny, dzień i noc. Drobny sprzęt RTV i AGD potrafi w ten sposób odebrać nam dużo więcej niż moglibyśmy przypuszczać – bardziej prądożerne lub wymagające podtrzymania np. pamięci zegara urządzenia potrafią nam w ten sposób odebrać średnio około 30 złotych rocznie – od sztuki.

 

Urządzenia energooszczędne – mądry wybór:

Najbardziej prądożerne sprzęty gospodarstwa domowego – głównie mowa tu o kuchenkach elektrycznych i chłodziarko-zamrażarkach – potrafią bardzo obszernie różnić się poborem prądu pomiędzy konkretnymi markami i modelami. Rozsądnym zatem jest przy kupowaniu nowego sprzętu, aby skrupularnie porównać pobór mocy każdego z kandydatów – nawet jednorazowa dopłata do droższego, bardziej ekologicznego sprzętu z pewnościa zwróci nam się z wielokrotną nawiązką na przestrzeni lat.

Sytuacja jest jeszcze bardziej zróżnicowana w przypadku żarówek. Mianowicie, lampy halogenowe są zdecydowanie bardziej energooszczędne niż żarówki tradycyjne – mowa tu o różnicy sięgającej rzędu 1000%. Sytuacja podobnie ma się w przypadku świetlówek kompaktowych – w przypadku tych, upewnijmy się jednak iż będziemy długo siedzieć w danym pomieszczeniu – gdyż samo włączenie i wyłączenie jest dużo droższe niż w przypadku żarówek tradycyjnych.

 

Ogrzewanie:

Aby ogrzewanie naszego domu było skuteczniejsze, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby nasze okna były szczelne, podobnie jak ściany oraz dachy. Odpowiednio przygotowana izolacja to zysk sięgający nawet do 10%.

Oczywiście, same grzejniki i ich poprawne wykorzystywanie są równie ważne. Zasłanianie ich także powoduje straty ciepła. Odpowiednie dostosowanie temperatury pomieszczenia do przebywających tam osób także jest ważne, gdyż przesunięcie temperatury nawet o jeden stopień Celsjusza to już różnica 5% w naszych opłatach za ogrzewanie. Warto także zainwestować w nowsze, bardziej energooszczędne grzejniki oraz automatyczne termostaty.

 

Woda:

Kropelkowanie potrafi pozbawić nas nawet kilkadziesiąt, do kilkuset metrów sześciennych wody – zwłaszcza w przypadku cieknących spłuczek. Naprawienie ich powinno być zatem naszym priorytetem jeśli chcemy zaoszczędzić na dłuższa metę.

Oczywiście w przypadku zużycia wody, naszym większym zmartwieniem powinno być oszczędzanie jej na bieżąco podczas mycia. Statystycznie, przeciętna kąpiel zużywa trzy razy więcej wody niż przeciętny prysznic. Podobnie ma się też proporcja w przypadku ręcznego mycia naczyń, w porównaniu do mycia ich w zmywarce.