Ostatnie odkrycia

komputer

Technologia nieustannie posuwa się do przodu i wynalazki, które niegdyś były uznawane za domenę świata fantazji, obecnie są rzeczywistością. Poniżej prezentujemy kilka odkryć technologicznych, które sprawią, że Państwa postrzeganie rozwoju ludzkości prawdopodobnie ulegnie zmianie:

  • Drukarka 3D: Choć wprowadzona już do powszechnego obiegu, pozostaje niezrównana w swoich możliwościach wytwarzania elementów o idealnie wyprofilowanym przez nas kształcie i z wielu materiałów – gumy, metalu czy związków chemicznych. Do najbardziej imponujących należą drukowane samochody, protezy czy proste pistolety.
  • Mięso wyhodowane laboratoryjnie: Genetyka pozwala obecnie za pomocą próbki komórek zwierzęcych wyhodować w warunkach laboratoryjnych syntetyczne mięso. Odkrycie pozwoli, w przyszłości, na zastosowanie owej syntetycznej tkanki zarówno w przemyśle kulinarnym, jak i medycznym – jako sposób na leczenie schorzeń mięśni.
  • Proteza bioniczna oka: Postępy w neurochirurgii umożliwiły produkcję syntetycznej protezy oka ludzkiego oraz wszczepienie go w taki sposób, aby w znacznym stopniu przywrócić niewidomym funkcjonalny wzrok.
  • Aerozol regeneracyjny: Opracowywana obecnie jest technologia pozwalająca na wyprodukowanie sprayu, który po naniesieniu na poparzenia znacznie stymulowałby regeneracje uszkodzonych komórek.
  • Drony: Postępy technologiczne skutkują ciągłym udoskonalaniem tych zdalnie sterowanych latających maszyn – głównie w kwestii ich minaturyzacji. Obecne drony sięgają już nawet wielkości 15 centymetrów, niegdyś zaś mogą pojawić się mikrodrony.
  • Nakładki na zęby: Stworzone przez naukowców z japonii, te przezroczyste wycinki z materiału skomponowanego z minerałów znajdujących się w szkliwie zębnym cechują się niemal doskonałą niewidocznością, wygodą użycia i – przede wszystkim – absolutną ochroną naszego uzębienia przed próchnicą, potencjalnie niwelując rolę stomatologii w niedalekiej przyszłości.