Kostka rubika

rubik

Kostka Rubika to zabawka wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku. Sprzedana w setkach milionów egzemplarzy, jest nadal jedną z napopularniejszych zabawek do stymulacji umysłu dla dzieci – oraz pasją dla wielu dorosłych.

Standardowa wariacja sklada się z 26 różnokolorowych sześcianów – a celem gracza jest sprawienie, żeby każda ze ścianek kostki osiągnęła jednolity kolor. Oczywiście istnieją także powiększonwe wariacje.

Samych kombinacji ścianek jest – co zostało matematycznie udowodnione – 43 tryllionów. Jednak, oczywiście gracze nie muszą się mierzyć z każdą z nich. Istnieje kilka solidnych algorytmów które pozwalają – analizując każdy kolejny ruch i otrzymaną sytuację według zestawu instrukcji – ułożyć kostkę w kilkadzieścia ruchów. Matematycznie rzecz biorąc, każda konfiguracja kostki jest do ułożenia w maksymalnie 20 ruchów – często dużo mniej. Nauczenie się układania kostki na czas jest zatem trudne i wymaga wielu ćwiczeń – lecz mistrzowie potrafią to robić często w czasie nie przekraczającym minuty.